Teoria i Praktyka recenzuje – Emocjonalne pułapki przeszłości.

Teoria i Praktyka recenzuje – Emocjonalne pułapki przeszłości.  Jak przełamać negatywne wzorce zachowań? 

Sposób w jaki spostrzegamy świat, nasza wizja siebie, innych ludzi i życia kształtuje się już od najmłodszych lat. Nie mamy wpływu na przeszłości, ale ta przeszłość ma wpływ na nas, na nasze postrzeganie rzeczywistości. Na to, jakie w życiu stosujemy strategie – czy narzucamy sobie za dużo? A może tworzymy związki z osobami chłodnymi, niedostępnymi? A co jeśli za wszelką cenę chcemy być najlepsi? A może z powodu lęku przed porażką unikamy podejmowania działań? Aby prawidłowo się rozwijać, nasze emocjonalne potrzeby muszą zostać zaspokojone. Nie zawsze jednak ta jest. Wtedy, aby sobie radzić, stosujemy rozmaite strategie radzenia sobie, czy też wzorce zachowań. Bywa, że w życiu dorosłym przestają już nam służyć, a nawet powodują pogorszenie w naszym funkcjonowaniu, w naszych relacjach z innymi.

„Emocjonalne pułapki przeszłości. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań?” to kolejny niezbędnik dla każdego pasjonata III fali i terapii schematu. Od najmłodszych lat kształtują nas wczesne doświadczenia. Bywa, że nie są jedynie pozytywne, często zdarza się, że są bolesne, a nawet traumatyczne. Mamy w pamięci różne doświadczenia, które w myśl terapii schematu kształtują nasze przekonania oraz wzorce reagowania. Celem autorek książki, tj.  Gitta Jacob, Hannie Van Genderen, Laura Seebauer jest pomoc w lepszym rozumieniu siebie samego, czyli własnych uczuć, sposobu myślenia i zachowania. Książka została podzielona na dwie części, pierwsza została poświęcona poznaniu i zrozumieniu negatywnych wzorców myślenia oraz powiązanych z nimi emocji i zachowań. W drugiej części zostało wyjaśnione, w jaki sposób można przełamać te dysfunkcjonalne wzorce i sposoby reagowania. Publikacja pomaga odkryć, jak niezaspokojone potrzeby z dzieciństwa wpływają na obecne życie, zidentyfikować automatyczne strategie radzenia sobie w trudnych sytuacjach, wypracować zdrowe sposoby dbania o siebie i zaspokajania swoich potrzeb, rozwinąć umiejętności potrzebne, by odpowiednio reagować na wyzwania i problemy emocjonalne. W publikacji znajdziemy wiele interesujących ćwiczeń, gotowych formularzy, a także liczne przykłady i opisy przypadków. Co ciekawe, nauczymy się wzmacniać tryb szczęśliwego dziecka i wspierać tryb zdrowego dorosłego. Wszystko po to, by wieść szczęśliwe życie, nabywając umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, innych, bardziej adekwatnych wzorców reagowania oraz zaspokajania własnych potrzeb.

Książka może stanowić również pomoc dla specjalistów, psychoterapeutów tak jak między innymi ja, zafascynowanych terapią III fali – terapią schematów.

Serdecznie polecam, Paulina Jaworska-Andryszewska

Artykuł powstał we współpracy z Gdańskim Wydawnictwem Psychologicznym.

Książka dostępna jest na stronie: www.gwp.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *