Teoria i Praktyka recenzuje – Emocjonalne pułapki w związkach

Teoria i Praktyka recenzuje – Emocjonalne pułapki w związkach.  Jak przełamać negatywne wzorce zachowań? 

Budowanie satysfakcjonujących związków nie jest proste. Wymaga ciągłej pracy, bycia uważnym na drugą osobę, okazywaniem troski wsparcia, dbaniem o potrzeby drugiej osoby. Nie jest łatwo stworzyć stabilny i szczęśliwy związek. Wchodząc w bliską relację wnosimy do niej własne doświadczenia, przekonania, potrzeby. Bywa, że są to bardzo różne doświadczenia, które z kolei mają wpływ na tworzoną przez nas relację. Codzienność, inne potrzeby, trudności, różne zdania. To wszystko może prowadzić do uruchomienia się naszych wewnętrznych schematów. W budowaniu zdrowej, bliskiej relacji, w nabywaniu narzędzi do budowania, naprawiania i podtrzymywania relacji może nam pomóc najnowszy podręcznik oparty na terapii schematów: „Emocjonalne pułapki w związkach. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań.”

W publikacji przedstawione zostały założenia terapii schematu, które w bardzo przystępny sposób odniesiono do trudności w związku interpersonalnym. Zawiera liczne ćwiczenia, które wymagają zaangażowania, skłaniają do refleksji i prowadzą do zmian na poziomie odczuwanych emocji i sposobów reakcji. Ćwiczenia w całości opierają się na zasadach terapii schematu, a więc bazują na technikach doświadczeniowych, zmianie zachowania. Warto podkreślić, że zaproponowane ćwiczenia służą pracy nad sobą. Musimy wówczas zdać sobie sprawę, że to właśnie od siebie zaczynamy zmianę, nie od partnera. Choć, większość z nas wolałaby, aby to partner się zmienił, to tak naprawdę największy wpływ mamy sami na siebie, mamy bowiem wpływ na nasze myśli i zachowanie. Model zaproponowany przez autorów opiera się głównie na wzmacnianiu trybu Zdrowego Dorosłego i zakłada, że to my sami jesteśmy odpowiedzialni za uleczenie naszych wcześniejszych doświadczeń. Dzięki takiemu rozumieniu, stajemy się bardziej niezależni od partnera, a każda z osób odnajduje przestrzeń do samorozwoju. Zdrową relację tworzą bowiem dwie zdrowe, dorosłe osoby i nie może on się opierać na jakiejkolwiek zależności. Fundamentem zdrowego i zrównoważonego związku dwóch osób jest emocjonalna stabilność i zrównoważenie każdej z nich.

W mojej Pracowni bardzo często zjawiają się osoby, które chcą zrozumieć i przełamać powtarzające się w ich związkach wzorce dotyczące braku zrozumienia, konfliktów, zdrady, czy innych trudności. Przedstawiona publikacja z pewnością będzie nieocenioną pomocą. Liczne ćwiczenia mogą być pomocne w zapoczątkowaniu procesu zmiany, a tym samym dają szansę na zbudowanie stabilnej i zdrowej relacji. Polecam serdecznie.

Artykuł powstał we współpracy z Gdańskim Wydawnictwem Psychologicznym.

Książka dostępna jest na stronie: www.gwp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *