Teoria i praktyka recenzuje – W sieci natrętnych myśli.

Teoria i praktyka recenzuje – W sieci natrętnych myśli. 

Zdarza się, że mamy czasami taki moment w życiu, kiedy to wszystko idzie nie tak, mamy trudności, na które nie byliśmy przygotowani. W życiu niestety nasze oczekiwania nie zostają spełnione, a gdy tak się dzieje, wielu z nas wówczas martwi się, odczuwa lęk, niepokój. Bywa jednak, że obawiamy się nawet wtedy, gdy w rzeczywistości nic nam nie zagraża. Tak właśnie się dzieje, kiedy cierpimy z powodu zaburzeń lękowych. Badania epidemiologiczne wykazują, że zaburzenia lękowe są jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych, a tym samym znacząco utrudniają życie. Jednak, zdarza się, że kiedy czujemy silny lęk – próbujemy go odsunąć, za wszelką cenę go nie przeżywać – co paradoksalnie właśnie nasila uczucie lęku.

Autorzy książki pt. „W sieci natrętnych myśli” – Kelly Wilson i Troy DuFrene proponują raczej oswoić swój lęk i spróbować go zaakceptować. Za pomocą technik wywodzących się z terapii akceptacji i zaangażowania pomagają uporać się z lękiem – nie poprzez pozbycie się go, jako objawu, ale właśnie oswajając i akceptując to uczucie. Autorzy na początku dość obszernie wyjaśniają zjawisko lęku, następnie omawiają koncepcje związane z terapią akceptacji i zaangażowania (ACT). W kolejnym etapie autorzy w bardzo praktyczny sposób prowadzą nas przez wszystkie procesy ważne z punktu widzenia ACT. Przypominając tylko, autorzy zauważają, że terapia akceptacji i zaangażowana nie uchroni nas przed tym, co w naszym życiu może się posypać. Nie uchroni przed rozczarowaniem, odrzuceniem czy stratą. Pomoże natomiast otworzyć się na bogactwo doświadczenia oraz zyskać poczucie celu i kierunku, które dotychczas mogły być zagłuszone przez zmagania z lękiem. Autorzy wskazują, że ACT pokazuje jak można stworzyć przestrzeń, której potrzebujemy, aby przeżyć swoje życie w sposób dla nas ważny i znaczący, jednocześnie ciesząc się i przyjmując życie, które oprócz radości oferuje również cierpienie.

Książka jest niezwykle pomocnym narzędziem, dzięki którym można zaakceptować i zrozumieć swoje uczucia, uwolnić się od lęku. Dzięki technikom i narzędziom zaproponowanym przez autorów łatwiej uporać się z lękiem i niepokojem. Ogromnym atutem publikacji jest duża ilość praktycznych ćwiczeń pomocnych w przeanalizowania aspektów związanych z przeżywanym, nadmiernym lękiem w ramach samopomocy. Zatem jeżeli chcesz wiedzieć, w jaki sposób uwolnić się od bezustannej walki z lękiem i niepokojem – ta książka jest dla Ciebie. Publikację polecam – szczególnie osobom zmagającym się z nadmiernym uczuciem lęku i niepokoju, a także specjalistom z zakresu zdrowia psychicznego, którym szczególnie bliskie jest podejście akceptacji i zaangażowania.

Artykuł powstał we współpracy z GWP (Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne).

Książka dostępna jest na stronie: www.gwp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *