Teoria i praktyka recenzuje – Prześcignąć Parkinsona

Teoria i Praktyka recenzuje i poleca. 

Choroba Parkinsona jest jedną z najczęstszych chorób neurodegeneracyjnych. Do kluczowych objawów choroby Parkinsona zalicza się spowolnienie ruchowe, drżenie spoczynkowe, sztywność mięśniową oraz zaburzenia funkcji poznawczych. Jest to schorzenie, którego leczenie objawowe jest niezwykle skuteczne i trwa wiele lat, jednak wraz z upływem czasu staje się ono jednak coraz trudniejsze z uwagi na nasilanie się zaburzeń ruchowych, ryzyko urazów oraz dodatkowe objawy, takie jak zaburzenia nastroju, snu, czy też występujące objawy psychotyczne. Jednocześnie jednak niezwykle ważne jest zrozumienie istoty tej choroby, jej objawów oraz zasad terapii, bowiem pozwala to na wdrożenie bardziej skutecznego i bezpiecznego leczenia.

W przypadku chorób neurodegeneracyjnych (tj. choroba Parkinsona) dla pacjenta i jego rodziny konfrontacja z diagnozą przewlekłej choroby neurodegeneracyjnej jest niezwykle trudnym wyzwaniem o charakterze poznawczym, emocjonalnym, społecznym i egzystencjalnym. Choroba zazwyczaj uruchamia doświadczenia związane z utratą: utratę pracy, pogorszenie sytuacji materialnej, wykluczenie ze świata społecznego. W odpowiedzi na diagnozę choroby pojawia się wiele reakcji emocjonalnych, np. szok, niedowierzanie, złość, strach, odrętwienie, przygnębienie, zaprzeczanie, zamęt, uczucie utraty kontroli nad swoim życiem. W sytuacji krytycznego wydarzenia życiowego, jakim jest choroba człowiek zostaje zmuszony do wypracowania nowych, adekwatnych sposobów funkcjonowania, czyli podjęcia procesu restrukturyzacji swoich dotychczasowych doświadczeń. Jeśli diagnoza postrzegana jest, jako wyzwanie, któremu można sprostać, a rokowania są pełne nadziei, to kształtuje się pozytywny styl przystosowania, którego cechuje mobilizacja do zmagania się z chorobą. Z kolei, jeśli diagnozę widzi się, jako utratę lub porażkę, to powstaje strategia oparta na poczuciu bezradności i beznadziejności. Wtedy pacjent biernie poddaje się chorobie. Osoba, która skupia się na zagrożeniu, jakie niesie za sobą choroba, oraz nieprzewidywalności przyszłości, staje się lękowo zaabsorbowana chorobą, a każdą zmianę interpretuje, jako sygnał pogorszenia zdrowia. W tym kontekście mówi się, że diagnoza choroby Parkinsona nie jest wyrokiem śmierci, tylko wyrokiem życia. Podkreśla się, że najważniejszą kwestią jest to, co chora osoba robi ze swoim wyrokiem, gdyż jak mawiał Tom Isaack: Jeśli nie masz nadziei, chorując na parkinsona, nie masz nic. Stąd, dzięki autorowi wyjątkowej publikacji pt. „Prześcignąć Parkinsona”, którym jest Jon Palfreman, emerytowany wykładowca dziennikarstwa, który sam zmaga się chorobą Parkinsona – wyruszamy  w interesującą podróż do świata choroby Parkinsona. Jak zauważył Doug Clifton jest to zgrabnie skonstruowana i wiarygodna podróż literacka… Dla mnie, jako osoby chorej na Parkinsona, książka Prześcignąć Parkinsona jest zarówno pokrzepiająca, jak i bardzo pouczająca.

Prześcignąć Parkinsona to 300 stron, w których w bardzo rzetelny sposób zostały opisane najważniejsze odkrycia dotyczące choroby Parkinsona, między innymi: mechanizmy związane z powstawaniem i rozwojem choroby, dziedziczenie, czy możliwości leczenia. Jon Palfreman przedstawia również historię prowadzonych badań – od pierwszych opisów klinicznych po najnowsze odkrycia poczynione w dziedzinie neuronauki. Publikacja jest wyjątkowa głównie z dwóch powodów. Po pierwsze, dotychczas brakowało na rynku polskim publikacji opisującej chorobę Parkinsona w taki sposób, w jaki dokonał tego Jon Palfreman – łącząc własne doświadczenie zmagania się z chorobą z wiedzą naukową. Po drugie, książka jest napisana lekkim piórem z wyjątkowej perspektywy: reportera i pacjenta. To wszystko czyni ją bardzo interesującą i wartą przeczytania publikacją. Ponadto, Jon Palfreman zauważa, że pokonanie chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego jest ważne dla każdego z nas, ponieważ populacja świata się starzeje, a do 2050 r. – aż 16% światowej populacji będzie zagrożona chorobami mózgu, m.in. chorobą Parkinsona, chorobą Alzheimera. Stąd wiedza na ten temat jest niezwykle istotna. Zachęcam do wyruszenia w tą literacką i niezwykle ciekawą podróż, szczególnie pacjentom, chorującym z powodu choroby Parkinsona,  a także ich rodzinom oraz wszystkim zainteresowanym tą chorobą.

Serdecznie polecam.

(pełną recenzję znajdziecie Państwo na stronie: https://www.bookhunter.pl/recenzja/2835/przescignac-parkinsona)

Artykuł powstał we współpracy z bookhunters i WUJ.

Książka dostępna jest na stronie: www.wuj.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *