Teoria i Praktyka recenzuje – Porozmawiajmy o emocjach. Zeszyt ćwiczeń dla par

Teoria i Praktyka recenzuje – Porozmawiajmy o emocjach. Zeszyt ćwiczeń dla par . 

Budowanie satysfakcjonujących związków nie jest proste. Wymaga ciągłej pracy, bycia uważnym na drugą osobę, okazywaniem troski wsparcia, dbaniem o potrzeby drugiej osoby. „Porozmawiajmy o emocjach. Zeszyt ćwiczeń dla par” to publikacja skierowana dla par, które chcą wzmocnić swój związek i przezwyciężyć kryzys. Mówi się, że w udanych związkach partnerskich obydwoje partnerzy potrafią wczuć się w siebie i w drugą osobę oraz odpowiadać na wzajemne potrzeby emocjonalne. Dlatego też, zarówno osoby będące w nowych związkach, w dłuższej relacji, osoby heteroseksualne i homoseksualne znajdą w tej książce interesując treści, a wszystko po to, aby tworzyć szczęśliwe i bezpieczne więzi.

Książka opiera się na założeniach terapii skoncentrowanej na emocjach (ang. Emotionally Focused Therapy – EFT), a autorki – Veronica Kallos-Lilly i Jennifer Fitzgerald, tego podręcznika są specjalistkami z dziedziny terapii par. Podejście, na którym opiera się ta książka czerpie z 20-letnich badań nad przywiązaniem w związkach małżeńskich i partnerskich. EFT pomaga osobom w związku wczuć się we własne ważne uczucia i potrzeby, a następnie wyjawić je swoim partnerom w sposób, który zainicjuje pozytywną reakcję. Badania nad skutecznością tego podejścia, wykazały, że aż 90% par uczęszczających na kurs EFT zauważa znaczną poprawę, a 70% przezwycięża kryzys w związku. W myśl terapii skoncentrowanej na emocjach „emocje są muzyką do tańca przywiązania”, a taniec zmienia się, gdy emocje zostają wzajemnie zakomunikowane, zrozumiane, a także następuje oczekiwana reakcja na nie ze strony partnera, wówczas pary od tańca chaosu i szarpaniny przechodzą do tańca pełnego gracji, harmonii i bliskości.

Publikacja zawiera liczne materiały pomocne dla zrozumienia więzi i jej dynamiki. Wszystko dzieje się za pomocą trzech kroków: krok pierwszy polega na zbadaniu, w jaki sposób partnerzy reagują na siebie, gdy ich potrzeby nie są realizowane; krok drugi polega na odkryciu i zrozumieniu emocji własnych i partnera; krok trzeci na nabywaniu umiejętności prowadzenia rozmowy w taki sposób, aby umocnić swój związek. Liczne materiały, ćwiczenia i ich prosta forma opiera się na zasadzie przeczytaj, przemyśl, omów. Takie rozwiązanie sprawia, że na bieżąco można przyglądać się swoim emocjom mając pod ręką bardzo przystępny materiał do pracy własnej. Zaproponowane ćwiczenia wzmacniają komunikacje tak, aby odbywała się w duchu miłości, a tym samym umacniają więź między partnerami. Ponadto w książce, oprócz nauki komunikacji opartej na miłości i zrozumieniu, odkrywaniu i zrozumieniu własnych stanów emocjonalnych oraz emocji partnera zostały poruszone również aspekty związane nierzadko z trudnościami w związku: między innymi z życiem seksualnym, finansami, zazdrością, cierpieniem, a także spojrzeniem na przyszłość i budowaniem życia w wieku późnej dorosłości.

Książka warta polecenia, szczególnie osobom, które chciałyby umacniać swój związek tak, aby stał się bardziej satysfakcjonujący i trwalszy. Warta uwag również dla psychoterapeutów, którzy pracują z parami. Będzie to niezwykle pomocny materiał, służacy podczas sesji psychoterapeutycznych.

Serdecznie polecam.

Paulina Jaworska-Andryszewska

Artykuł powstał we współpracy z bookhunter i WUJ.

Książka dostępna jest na stronie: www.wuj.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *