Teoria i Praktyka recenzuje – Niezbędnik małego pacjenta

Teoria i Praktyka recenzuje – Niezbędnik małego pacjenta. 

Pobyt w szpitalu jest dla dziecka bardzo trudnym doświadczeniem. Choroba dziecka i leczenie szpitalne to stresujące doświadczenie nie tylko dla małego pacjenta, ale też jego rodziców. Podczas pobytu dziecko może odczuwać wiele trudnych emocji, od lęku po smutek i złość. Doświadczenie choroby, bólu, często bolesnych zabiegów medycznych, niewiedzy i niepewności, a co więcej rozłąki z rodziną może wywoływać stres i niepokój. Jako klinicysta wiem, że dzieci podczas pobytu w szpitalu mają zapewnioną pomoc psychologiczną. Jednocześnie jednak z doświadczenia wynika, żenie każde hospitalizowane dziecko jest objęte wsparciem psychologa. Dlatego zapewnienie najmłodszym pacjentom poczucia bezpieczeństwa jest niezwykle ważne. Pobyt w szpitalu często jest dla dziecka zupełnie nowym i trudnym. Stąd otwarte pozostaje pytanie o to jak możemy pomóc dziecku objętego hospitalizacją? Z pomocą przychodzi „Niezbędnik  małego pacjenta” opracowany przez Annę Piotrowicz i Paulinę Skalską.

Niezbędnik zawiera mnóstwo zadań na temat emocji, stresu, czy też pobytu w szpitalu. Rozpoczyna się od wyjaśnienia, czym jest stres i opracowanie własnych strategii radzenia sobie ze stresem. Następnie, w rozdziale „Strażnicy spokojnej głowy” znajdziemy pomoce i zadania w celu obniżenia lęku i niepokoju związanego z hospitalizacją. Oprócz materiałów pomocowych, psychoedukacyjnych w niezbędniku znajdziemy również różne gry, zabawy, medale, recepty, wszystko w tematyce pobytu w szpitalu – jako kreatywny sposób na nudę. W niezbędniku znalazło się również miejsce na psychoedukacyjny dodatek dla rodziców. Może być rozwiązywany samodzielnie lub z rodzicem, może być wsparciem dla lekarzy, czy psychologów. Jest to gotowy materiał psychoedukacyjny.

Praca na oddziale szpitalnym, gdzie mamy ograniczony czas i trudne warunki – jest niewątpliwie wyzwaniem w pracy psychologa klinicznego. Niezbędnik może być nieocenioną pomocą w codziennej pracy klinicystów pracujących z dziećmi.

Serdecznie polecam, Paulina Jaworska-Andryszewska.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *