Teoria i praktyka recenzuje – Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców

Teoria i praktyka recenzuje – Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców. 

Jako, że tematyka traumy wczesnodziecięcej pozostaje w kręgu moich naukowych zainteresowań – w końcu poświęciłam jej prace badawcze i kilka publikacji naukowych, z ogromną przyjemnością przeczytałam najnowszą publikację wydaną przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Książka o której mowa to napisana przez Lindsay Gibson pozycja pt. „Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców. Jak uwolnić się od przeszłosci i zacząć nowe życie.” Czytałam ją z perspektywy badaczki traumy wczesnodziecięcej i jej wpływu na rozwój i przebieg zaburzeń psychicznych, a także, z perspektywy praktyka, zajmującego się dziedziną zdrowia psychicznego.

Autorką książki jest psychoterapeutką, która z ogromnym zaangażowaniem i pasją opracowywała recenzowaną dzisiaj przeze mnie książkę. Liczne badania potwierdzają negatywny wpływ traumatycznych doświadczeń, w tym doświadczenia zaniedbania emocjonalnego na rozwój zaburzeń psychicznych, czy też późniejszych, nierzadko licznych trudności w relacjach interpersonalnych. Lindsay Gibson podkreśla, że głównym celem książki jest „nie jest poszukiwanie winnych, lecz dogłębne zrozumienie siebie i zdobycie wiedzy, która przynosi uzdrowienie.” Autorka przypomina, że samotność emocjonalną odczuwamy wtedy, gdy nie doświadczamy wystarczającej bliskości emocjonalnej w kontaktach z innymi ludźmi. Takie uczucie może się pojawić w dzieciństwie, najczęściej wtedy, gdy czujemy się niezauważani i nieważni dla skupionych na sobie rodziców, możemy także odczuwać je w dorosłości, wtedy, kiedy utracimy z kimś emocjonalną bliskość. A jeżeli takiego uczucia doświadczamy przez całe życie – oznacza to, że nasze emocjonalne potrzeby nie zostały zaspokojone wtedy, kiedy byliśmy jeszcze dziećmi. Dzieci wychowywane przez niedojrzałych emocjonalnie dorosłych są niezwykle samotne. Warto przy tym dodać, że tacy rodzice najczęściej zachowują się, wyglądają zwyczajnie, troszczą się również o dobrostan fizyczny i bezpieczeństwo swoich dzieci. Problemem jest to, że tacy rodzice nie nawiązują emocjonalnej bliskości ze swoim dzieckiem, a samotność wynikająca z poczucia bycia niezauważanym przez innym przysparza głębokiego cierpienia, podobnego do cierpienia wynikającego z fizycznego zranienia. Publikacja przybliża zjawisko niedojrzałości emocjonalnej i jej związku z późniejszymi problemami z jakimi borykają się dzieci wychowywane przez niedojrzałych rodziców.

Czytając, na początku dowiadujemy się, dlaczego osoby wychowywane przez niedojrzałych emocjonalnie rodziców często doświadczają samotności emocjonalnej. Następnie przyglądamy się cechom niedojrzałych rodziców oraz problemom w relacjach interpersonalnych. Za pomocą lektury możemy ponadto rozpoznać, którego typu rodzicielstwa doświadczyliśmy w okresie dzieciństwa. Kolejny, swoją drogą bardzo interesujący rozdział opisuje, w jaki sposób, ludzie zaczynają tracić kontakt z rzeczywistością, odgrywając tym samym wymuszoną przez schematy i układy rodzinne rolę. Dowiadujemy się również jak to się dzieje, że gdy stare schematy postępowania w końcu się rozpadają – ludzie zaczynają sobie uświadamiać swoje niezaspokojone potrzeby. Oprócz tego czytamy, kim są dojrzali emocjonalnie ludzie, bowiem w ostatnim rozdziale dowiadujemy się jak rozpoznać osoby, które zapewniają bezpieczeństwo i stabilność emocjonalną. Uczymy się również jak zmienić autodestrukcyjne zachowania w relacjach interpersonalnych.

Zatem, jeżeli chcesz zrozumieć, dlaczego tak często czujesz się samotny, dlaczego podejmowane przez ciebie próby nawiązywania bliskości emocjonalnej nie przyniosły rezultatów. A ponadto, jeżeli chcesz nauczyć się rozpoznawać ludzi otwartych na prawdziwą bliskość emocjonalną – to ta książka jest dla ciebie. To doskonała publikacja zarówno dla osób chcących poradzić sobie z trudnym dzieciństwem, jak i dla wszystkich specjalistów – psychologów i psychoterapeutów.

Serdecznie polecam.

(pełną recenzję znajdziecie Państwo na stronie: https://www.bookhunter.pl/recenzja/2944/dorosle-dzieci-niedojrzalych-emocjonalnie-rodzicow).

Artykuł powstał we współpracy z bookhunter i WUJ.

Książka dostępna jest na stronie: www.wuj.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *