Teoria i praktyka recenzuje – Nieśmiali, skryci i społecznie niedopasowani

Teoria i praktyka recenzuje – Nieśmiali, skryci i społecznie niedopasowani. Przewodnik po życiu z zespołem Aspergera.  

O zespole Aspergera czytałam już w niejednej, często bardzo teoretycznej publikacji. W teorii zespół Aspergera jest zaburzeniem o charakterze łagodnym, należącym do spektrum autyzmu. W przeciwieństwie do autyzmu, zespół Aspergera nie powoduje zaburzeń w rozwoju intelektualnym, charakterystyczne jest jednak wycofanie oraz problemy społeczne. Osoby z zespołem Aspergera są często postrzegani, jako osoby zamknięte w swoim świecie, które całą swoją uwagę skupiają jedynie na pasjach. To tyle na temat podstawowych wątków teoretycznych. A co jeśli chodzi o wątki praktyczne? Nic prostszego – zapraszam do lektury recenzowanej przeze mnie książki.

W inspirujący i bardzo praktyczny sposób o zespole Aspergera pisze Cynthia Kim, u której zresztą w wieku 42 lat zdiagnozowano właśnie zespół Aspergera. W swojej książce pt.: „Nieśmiali, skryci i społecznie niedopasowani. Przewodnik po życiu z zespołem Aspergera” w bardzo przystępny i szczery sposób omawia wszystkie zawiłości życia z AS (ang. Asperger syndrome). Autorka przy tym odwołuje się do własnych doświadczeń, trudnych sytuacji, czy problemów związanych z brakiem zrozumienia ze strony innych osób. Co oczywiście czyni tę pozycję, jeszcze bardziej ciekawą i praktyczną. W książce osobiste wątki życia z zaburzeniem, którymi dzieli się z nami autorka, przeplatają się z licznymi odniesieniami do kłopotów, z jakimi w ogóle zmagają się „AS-y”, tj. kłopoty z komunikacją, problemy z odczytywaniem emocji, trudności w relacjach z innymi ludźmi, nadwrażliwość sensoryczna, potrzeba rutyny. Wszystkie poruszone w książce wątki zostały uzupełnione o praktyczne wskazówki. Publikacja, która jest bardziej relacją o życiu z zespołem Aspergera – może pomóc zrozumieć poszczególne etapy związane z funkcjonowaniem osób z AS – na różnych etapach rozwoju, od dzieciństwa do dorosłości. Liczne wskazówki zawarte w książce mogą sprawić, że codzienność osób borykających się z zespołem Aspergera stanie się po prostu łatwiejsza. Jednocześnie, Cynthia Kim zwraca uwagę na niezwykle ważny aspekt, na akceptację, która sprawia, że „lepiej jest zrozumieć, dlaczego życie z AS jest trudne”, a tym samym pozwala na lepsze rozumienie siebie, swoich trudności, co w konsekwencji wpływa na jakość życia. Tak inspirująco pisze o tym autorka: „najważniejszą rzeczą, której nauczyłam się od czasu diagnozy, jest z całą pewnością akceptacja. Przez całe życie usiłowałam odkryć, czego mi brakuje. Tak jakbym patrzyła na siebie w lustrze w gabinecie śmiechu i widziała zniekształcone odbicie. Choćbym nie wiem jak próbowała się przeobrazić, ja oglądane w lustrze zawsze wyglądało nie tak, jak trzeba. Dopiero, gdy dowiedziałam się, że jestem autystyczna, doszłam do wniosku, że wada leży nie we mnie, tylko po stronie lustra.”

Oprócz tego, że książka jest bardziej praktyczna niż teoretyczna, to jest jeszcze coś, co odróżnia ją od pozostałych pozycji podejmujących temat całościowych zaburzeń rozwoju – jest to, bowiem prosty i dowcipny język oraz przystępny styl, w jakim została napisana. Książkę polecam szczególnie osobom, które również jak, Cynthia Kim borykają się z trudnościami, jakie niesie zespół Aspergera. Znajdziecie w niej wiele ciekawych i użytecznych porad. Polecam ją również rodzinom osób z AS, a także specjalistom pracującym z osobami z zespołem Aspergera. Będzie pomocną lekturą w celu jeszcze lepszego zrozumienia zawiłości życia osób z rozpoznaniem AS.

Zachęcam do lektury.

(pełną recenzję znajdziecie Państwo na stronie: https://www.bookhunter.pl/recenzja/3147/niesmiali-skryci-i-spolecznie-niedopasowani-przewodnik-po-zyciu-z-zepolem-aspergera).

Artykuł powstał we współpracy z bookhunter i Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Książka dostępna jest na stronie: www.wuj.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *