Teoria i Praktyka recenzuje – Zderzenie z rzeczywistością

Teoria i Praktyka recenzuje – Zderzenie z rzeczywistością

Ważną, najprawdziwszą, aczkolwiek trudną do przyjęcia jest prawda o tym, że życie czasami jest niepewne, że przynosi cierpienie, utraty, frustruje. Zwykle nie chcielibyśmy się tak czuć, ale emocje są częścią naszego życia i nie da się przejść przez życie bez trudności, które nam przynosi. Bardzo pięknie pisze o tym Russ Harris w swojej najnowszej książce pt. „Zderzenie z rzeczywistością”. To książka, która wiele wnosi, uczy jak przezwyciężać trudne, bolesne, acz będące nieodłączną częścią życia – doświadczenia.

Russ Harris pisze tak: „Kiedy mamy tylko dwie możliwości reagowania na trudne myśli i uczucia (kontrolowanie albo poddawanie się kontroli), życie staje się wyczerpujące, ponieważ poświęcamy mnóstwo czasu i energii na daremne zmagania się ze swoim wewnętrznym światem. Istnieje jednak jeszcze trzeci sposób reagowania na nieprzyjemne doświadczenia wewnętrzne, tak bardzo odmienny od dwóch pozostałych, że jego zrozumienie często wymaga czasu (…) Ten trzeci sposób polega na zaniechaniu zmagań, kiedy otwieramy się na nasze myśli, uczucia, wspomnienia oraz robimy im miejsce – pozwalamy, by się pojawiały, pozostawały z nami i znikały w dogodnym dla nas czasie.”

A zatem, przyjmując, że cierpienie jest elementem życia nie musimy toczyć wewnętrznej czy zewnętrznej walki, która najczęściej prowadzi do tego, że czujemy się jeszcze gorzej. Możemy nauczyć się przyjmować te doświadczenia i za pomocą mądrości terapii akceptacji i zaangażowania praktykować uważność, akceptację na trudności, które wydarzają się w naszym życiu.

Bardzo polecam i zachęcam – to książka, którą każdy z nas powinien mieć na swojej półce.

Moim zdaniem to jedna wśród najlepszych książek samopomocowych 2022 roku.

Artykuł powstał we współpracy z Gdańskim Wydawnictwem Psychologicznym

Książka dostępna jest na stronie: www.gwp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *