Teoria i Praktyka recenzuje -Wielka Domowa Apteczka Psychologiczna

Teoria i Praktyka recenzuje -Wielka Domowa Apteczka Psychologiczna

Liczne badania epidemiologiczne pokazują, że liczba najmłodszych z problemami psychicznymi rośnie w zastraszającym tempie. Specjaliści zauważają, że jest to duży problem, bowiem w wieku rozwojowym, trudności emocjonalne zgłasza, co trzeci młody człowiek. Statystyki i przewidywania Światowej Organizacji Zdrowia są bardzo niepokojące, bowiem wskazują, że do 2030 roku depresja stanie się najczęściej występującą chorobą na świecie.

Muszę przyznać, że długo czekałam na tę książkę, byłam jej bardzo ciekawa i nie zawiodłam się. Oczywiście, Wielka Domowa Apteczka Psychologiczna nie rozwiązuje wszystkich problemów i trudności, ale jest profesjonalnym i bardzo atrakcyjnym narzędziem, które może pozwolić dzieciom i nastolatkom rozwijać kompetencje psychologiczne. Specjalista zajmujący się na co dzień pomocą psychologiczną i psychoterapeutyczną dzieci i młodzieży znajdzie w publikacji wiele inspirujących wskazówek oraz gotowych metod pracy. Publikacja jest zwieńczeniem wielu lat pracy psychologów, psychoterapeutów i specjalistów w zakresie zdrowia psychicznego młodych ludzi. Opiera się na psychoterapii poznawczo-behawioralnej i zawiera między innymi ćwiczenia pozwalające rozwijać umiejętności przerywania błędnego koła, dyskusję z myślami, regulowania emocji, wyznaczania zdrowych granic, czy rozumienia zależności między ciałem a umysłem.

Szczególnie zachwyciła mnie metafora domku – przytulnego, pełnego ciepła w którym znajdziemy różne pokoje – pokój z widokiem na morze, pokój szachowy czy pokój lawendowy i wiele innych. Każdemu przyświecają inne cele i w każdym pokoju możemy rozwinąć różne kompetencje psychologiczne. Może do nich wracać, kiedy tylko chcemy i rozgościć się w nich, żeby znaleźć to, czego w danej chwili jest nam potrzebne. Czy to nie piękna metafora? Będąc młodą dziewczyną byłabym zachwycona takim narzędziem – wyjątkowym pamiętnikiem, który również uczy i rozwija umiejętności psychologiczne.

Wielka Domowa Apteczka Psychologiczna to wspaniale wydana książka, zawiera mnóstwo gotowych pomocy do wykorzystania w pracy z Młodym pacjentem. To w mojej opinii ogromna wartość tej publikacji. Książka może stanowić wsparcie dla tradycyjnej psychoterapii dzieci i młodzieży, niemniej co ważne – nie jest w stanie jej zastąpić. W publikacji znajdziemy gotowe narzędzia wspierające prace psychoterapeutyczną traumy, ADHD, całościowych zaburzeń rozwojowych, nadmiernej złości, lęku, czy depresji. Może z niej korzystać dziecko, nastolatek, rodzic, a także każdy specjalista, który jest zainteresowany wzbogaceniem swojego warsztatu. Moim zdaniem, Wielka Domowa Apteczka Psychologiczna to prawdziwy niezbędnik w pracy każdego psychologa.

Zachęcam i bardzo polecam.

Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Levyz.

Książka dostępna jest na stronie: https://levyz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *