Teoria i praktyka recenzuje – Psychoterapia dziś. Rozmowy.
Psychoterapia nazwana jest podróżą w głąb siebie, a psychoterapeuta jest towarzyszem, który wspiera pacjenta. Psychoterapia niewątpliwie jest jedną z metod leczenia, ale oprócz tego mówi się również, że jest rodzajem sztuki. Psychoterapeuta chce poznać szeroki kontekst naszych doświadczeń i przyjrzeć się im z różnych perspektyw, żeby pomóc nam je zobaczyć właśnie z innej strony. Jaka jest jednak psychoterapia dziś? Psychoterapia, która ma zaledwie 100 lat i zaczyna być ujmowana, jako profesjonalna metoda pomocy? Czy rozmowa pomaga? Co takiego sprawia, że psychoterapia działa? Na czym w ogóle polega psychoterapia? Czy każdy może zostać psychoterapeutą? Na te pytania próbują odpowiedzieć wybitni psychoterapeuci i superwizorzy skupieni wokół Laboratorium Psychoedukacji w najnowszej publikacji pod redakcją Zofii Milskiej-Wrzosińskiej, pt. „Psychoterapia dziś. Rozmowy.”
Zanim zacznę, to muszę przyznać, że z przyjemnością przeczytałam tę pozycję i z przyjemnością dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, dlatego, że sama wykonując zawód psychoterapeuty konfrontuje się z tym, że jest to zawód niezwykle wymagający, dający satysfakcję, ale i niosący trudne momenty – czytając, okazuje się, że my psychoterapeuci, choć różnych modalności miewamy jednak podobne doświadczenia terapeutyczne. Po drugie, choć pracuję w nurcie poznawczo-behawioralnym, ciekawa byłam spostrzeżeń psychoterapeutów pracujących w innym paradygmacie. Po trzecie, często jeszcze zauważam jak wiele wciąż wątpliwości budzi psychoterapia sama w sobie, jak wiele niesie za sobą pytań. Okazuje się, że książka ta może się przydać różnym czytelnikom. Będzie pomocna dla osób, które wahają się, ale i rozważają rozpoczęcie własnej psychoterapii. Jednocześnie będzie inspirująca zarówno dla początkujących psychoterapeutów, jak i dla tych, którzy po wielu latach pracy terapeutycznej nadal poddają refleksji to, czym jest i w jakim kierunku zmierza psychoterapia. Ja sama przeczytałam tę książkę z zapartym tchem. Co więcej, jestem przekonana, że koleżanki i koledzy „po fachu” podzielą moje zdanie.
To, co czyni książkę wyjątkową to styl, w jakim została napisana. Tak jak sama psychoterapia, przedstawiona została w formie rozmowy z wybitnymi specjalistami. Czytając mamy wrażenie jakbyśmy przysłuchiwali się niezwykle odkrywczej i wnikliwej dyskusji prowadzonej przez psychoterapeutów z wieloletnim bagażem doświadczeń. To wszystko w połączeniu z tak mądrymi przemyśleniami dodaje dużej dawki inspiracji i siły do własnej pracy terapeutycznej.
Jest to książka niezwykła i wyjątkowa, pomocna dla pacjentów, początkujących psychoterapeutów i dla tych z nieco większym stażem. Jest w niej coś, czego dawno nie znalazłam w innych książkach – zawiera wiele bardzo głębokich i wnikliwych przemyśleń, niezwykle cennych dla własnej pracy terapeutycznej. To, dlatego tak trudno odłożyć ją na regał w moim gabinecie, mam ją, bowiem często przy sobie i wracam do niej – zarówno w chwilach, w których potrzebuje inspiracji, jak również w chwilach, w których potrzebuje mocy do pracy terapeutycznej.
Serdecznie polecam.
(pełną recenzję znajdziecie Państwo na stronie: https://www.bookhunter.pl/recenzja/3113/psychoterapia-dzis-rozmowy).
Artykuł powstał we współpracy z bookhunter i PWN.
Książka dostępna jest na stronie: www.pwn.pl
Jak Internet długi i szeroki, tak mało gdzie można zobaczyć tak wnikliwe treści.
Dziękujemy.
Zachęcamy do czytania naszych publikacji.
Pozdrawiamy. Zespół Teorii i Praktyki. 😉