Teoria i praktyka recenzuje – Autyzm na co dzień

Teoria i praktyka recenzuje – Autyzm na co dzień.  

Jeżeli poszukujecie sprawdzonych sposobów na postępowanie z dzieckiem ze spektrum autyzmu, jeżeli poszukujecie mniej teorii, a więcej praktyki to zachęcam do przeczytania najnowszej książki opracowanej przez konsultantkę ds. autyzmu, matkę trójki dzieci z ASD (od ang. autism spectrum disorder), Alyson Beytien. Propozycja, o której mowa nosi tytuł: „Autyzm na co dzień. Ponad 150 sprawdzonych sposobów postępowania z dzieckiem ze spektrum autyzmu”.

Książka jest napisana w bardzo przystępny sposób, przedstawia sprawdzone sposoby postępowania, które można wykorzystać zarówno w domu jak i w szkole. Alyson Beytien, jako matka trzech synów, u których zdiagnozowano całościowe zaburzenia rozwoju, borykając się z problemami wychowawczymi, sama odkryła, co może im pomagać, a co przeszkadzać. Publikacja składa się z kilku rozdziałów, każdy z osobna zawiera listę konkretnych sposobów postępowania. Książka została podzielona na kilka części, między innymi: charakterystyka autyzmu, edukacja, życie rodzinne, relacje społeczne. Alyson Beytien w rozdziałach opisuje między innymi wczesne objawy autyzmu, pasje i obsesje osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju, trudne zachowania, trudności językowe, dorastanie i seksualność, zmienne nastroje, a także problemy związane z edukacją, życiem rodzinnym i społecznym. Wszystko opisane z perspektywy matki, u której synów rozpoznano autyzm, a także z perspektywy specjalistki, która zawodowo zajmuje się tematyką całościowych zaburzeń rozwoju. To wszystko sprawia, że książka zawiera liczne cenne wskazówki, które krok po kroku pokazują, w jaki sposób radzić sobie z trudnościami, pojawiającymi się na różnych etapach rozwoju. Co więcej, Alyson Beytien dzieli się z nami swoimi licznymi ulubionymi historiami z jej życia, zdradza swoje podejście do rodzicielstwa, pokazuje ogromne poczucie solidarności swojej rodziny. W publikacji z jednej strony odnajdziemy punkt widzenia zatroskanej matki, z drugiej kompetentnej specjalistki. Takie, zresztą niezwykle cenne spojrzenie na kwestię autyzmu, powoduje, że każdy rodzic chętnie sięgnie po tę książkę, tym samym upewni się, że nie on sam boryka się z takimi trudnościami. Dodatkowo jeszcze dowie się, jak sobie z nimi radzić. Z książki o wielu praktycznych informacjach przeczyta również każdy specjalista pracujący z dziećmi i młodzieżą z rozpoznaniem całościowych zaburzeń rozwoju. To wszystko czyni tę publikację jeszcze bardziej inspirującą. W książce znajdziemy coś jeszcze – sekret, dzięki któremu łatwiej jest sobie radzić z autyzmem – chodzi, bowiem o to, aby w pełni akceptować i szanować swoje dzieci takie, jakimi są, a nawet więcej – aby celebrować ich dziwactwa z radością, szanując zdolności i pasje swoich dzieci.

Książkę polecam szczególnie rodzicom dzieci z ASD oraz wszystkim, mającym styczność z osobami z całościowymi zaburzeniami rozwoju, szczególnie nauczycielom, terapeutom, pedagogom i psychologom. Znajdziecie w niej wiele ciekawych, praktycznych i użytecznych porad, a także wskazówek i inspiracji do pracy z dziećmi z ASD.

Serdecznie polecam.

(pełną recenzję znajdziecie Państwo na stronie: https://www.bookhunter.pl/recenzja/3156/autyzm-na-co-dzien).

Artykuł powstał we współpracy z bookhunter i WUJ.

Książka dostępna jest na stronie: www.wuj.pl

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *