Teoria i praktyka recenzuje – Niekoniecznie depresja.
„Życie jest ciężkie. Wszyscy cierpimy. Współcześnie ludzie doświadczają więcej stresu, przytłoczenia, pustki, lęku, poczucia niższości i stanów depresyjnych. Większość z nas nie wie jak skutecznie radzić sobie z emocjami i nimi kierować. W zamian podejmujemy wiele wysiłków, by unikać przeżywania uczuć. Taka strategia prowadzi jednak do objawów psychicznego niepokoju i wywołuje stany depresyjne oraz lękowe. Unikanie emocji na dłuższą metę jest nieskuteczne.” – czytamy we wstępie najnowszej publikacji Hilary Jacob Hendel.
Kolejna publikacja z serii „Psyche i Soma”, tym razem napisana została przez certyfikowaną psychoanalityczkę. Książka opiera się na teorii „Trójkąta Zmiany”, która ma nauczyć, w jaki sposób zarządzać własnymi emocjami, a tym samym uwolnić się od depresji, obniżonego nastroju, niepokoju i lęku. Teoria „Trójkąta Zmiany” opiera się na najnowszych wynikach badań naukowych nad emocjami i mózgiem. Wielokrotnie w moim doświadczeniu klinicznym i psychoterapeutycznym zwracałam uwagę swoim pacjentom, że unikanie emocji niesie z sobą mnóstwo negatywnych konsekwencji. Bowiem, uczucia komunikują, czego chcemy i potrzebujemy, co jest dla nas dobre, a co złe. Emocje są swego rodzaju kompasem, dzięki nim mamy kontakt z naszym prawdziwym Ja i potrafimy tworzyć bliskie relacje z innymi ludźmi. Z jednej strony emocje są nam niezwykle potrzebne, z drugiej przysparzają problemów i powodują ból. Stanem idealnym wydaje się być optymalna równowaga między naszymi emocjami a myślami. Brak kontaktu z emocjami powoduje, że stajemy się samotni. Potrzebujemy doświadczania emocji, ale nie tak intensywnie, by obniżały efektywność naszego funkcjonowania. Aby tak było – wg autorki ma nam w tym pomóc Trójkąt Zmiany – czyli swego rodzaju mapa wskazująca, jak powrócić do nawiązania kontaktu z emocjami podstawowymi. Oprócz teorii Trójkąta Zmiany, w książce znajdziemy również odwołania do teorii przywiązania J. Bowlby’ego, teorie psychoanalityczne, biologiczne rozumienie emocji. Pracując poznawczo-behawioralnie; publikacja była dla mnie interesującą nowością, choć uważam, że każdy psychoterapeuta powinien być otwarty i ciekawy różnych teorii, nurtów i koncepcji. Co interesujące, w publikacji oprócz wątków teoretycznych znajdziemy wiele praktycznych ćwiczeń – np. nauka przyjmowania akceptującej i współczującej postawy wobec tego, co odkrywamy w swoim świecie wewnętrznym; ćwiczenia polegające na zrozumieniu doświadczeń negatywnych; odkrywaniu emocji; praca z lękiem, wstydem, czy poczuciem winy.
Recenzowana książka zawiera mnóstwo praktycznych ćwiczeń, dotyczących tego, w jaki sposób nawiązać kontakt z emocjami, otwarcie przeżywać emocje, a w konsekwencji zyskać więcej spokoju. Liczne ćwiczenia zaproponowane w książce, wiele życiowych przykładów – to wszystko sprawia, że książka może być pomocna dla osób, które unikają doświadczania i przeżywania emocji. Książka ma charakter poradnika może być również skierowana dla osób zmagających się z obniżeniem nastroju, nasilonym lękiem i niepokojem. Niemniej należy pamiętać, że objawy związane ze zdrowiem psychicznym, zawsze wymagają konsultacji z lekarzem – specjalistą psychiatrii, psychologiem klinicznym oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia, np. farmakologicznego i/lub psychoterapeutycznego.
Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz www.bookhunter.pl
Książka dostępna na www.wuj.pl