Teoria i Praktyka recenzuje – Miłość jest warta starania

Teoria i Praktyka recenzuje – Miłość jest warta starania. 

Co jest ważne w życiu? Co tak naprawdę się liczy? Jaka wartość w życiu jest najważniejsza? Odpowiedzi na tak fundamentalne pytania poszukiwała Justyna Dąbrowska w swojej książce pt. „Miłość jest warta starania.” W niezwykle interesujących rozmowach z Mistrzami próbowała odkryć i zrozumieć, co jest w życiu najważniejsze, skąd inni czerpią pogodę ducha i witalność, co dla nich stanowi sens życia oraz czym jest dla nich przemijanie.

Na fundamentalne pytania odpowiadali wyjątkowi bohaterowie, są nimi: Kazimierz Kutz, Danuta Szaflarska, Henry Z. Lothane, Magdalena Fikus, Joanna Gomułka, Andrzej Mencwel, Edward Pałłasz, Karol Modzelewski, Zofia Rosińska, Zygumnt Bauman, Aleksandra Jasińska-Kania, Irena Hausmanowa-Petrusewicz, Tadeusz Dominik, Danuta Cirlić-Straszyńska, Ryszard Horowitz, Michał Głowiński, Anna Przedpełska-Trzeciakowska, Andrzej Strumiłło, Hanna Świda-Ziemba, Tadeusz Rolke, Wanda Wiłkomirska, Piotr Matywiecki, Krystyna Starczewska, Jerzy Jedlicki. Całość dopełniają piękne fotografie Mikołaja Grynberga.

Justyna Dąbrowska postawiła przed sobą wyzwanie, które zresztą zrealizowała z wyczuciem, subtelnością i umiejętnością zadawania trafnych pytań. Zresztą, autorka jest redaktorką i psychoterapeutką, a rozmowa z drugim człowiekiem jest dla niej zawodem, pasją i sposobem przekraczania samotności. Jest to prawdziwa intelektualna uczta z dwudziestoma czteroma nieprzeciętnymi, nietuzinkowymi, wybitnymi umysłami. Jest to bardzo wartościowa pozycja, niezwykle mądra i prawdziwa. Bohaterowie dzielą się swoimi przemyśleniami, dają wskazówki, jak pięknie żyć, o co dbać w życiu. Czytając można odkryć kilka prawd na temat tego, co tak naprawdę jest w życiu ważne, między innymi, że „trzeba mieć wiedzę o sobie samym i do siebie dystans (…) to przecież chwila jest to nasze życie”, „szczęście daje to, że się żyje”, „człowiek musi siebie samego kochać, by móc kochać kogoś innego i przyjąć od kogoś innego miłość”, „miłość jest najważniejsza, sama najważniejsza”, „trzeba znaleźć taką pracę, którą człowiek lubi”, „starość to jest czas poszukiwania sensu”, „najważniejsza jest rodzina”, „trzeba mieć trochę dystansu do siebie”, „jedyną pewnością jest niepewność”, „to co nadaje życiu urok i czyni je wartym życia, to jego wieloznaczność, jego niedozdeterminowanie, niedookreślenie, niewykończenie…”, „tyle jest sensu w życiu, ile potrafimy w nie wlać”, „warte starania są wiara i nadzieja, i mądrość, i dobroć, przede wszystkim miłość”, „sensem życia jest ono samo, życie niczemu nie służy (…) sens jest w tym, że się było, że się przeżywało, że się doświadczało, że się działało, że się po sobie coś zostawiło”

Niewątpliwie każda kartka książki skłania do refleksji, skłania do zastanowienia się nad życiem, weryfikacji własnych wartości. Daje nadzieję, że w obliczu wieku późnej dorosłości można prawdziwie żyć i cieszyć się życiem.

A zatem, śpieszmy się mądrze żyć. Śpieszmy się uważnie żyć. Dbajmy o to, co najważniejsze. I przy tym pamiętając słowa Santy Montefiore: „jeżeli śmierć bliskich czegoś nas uczy to przede wszystkim tego, że na świecie nie liczy się nic poza miłością”. Z serca polecam. Prawdziwa intelektualna uczta. Publikacja do przemyślenia, do zatrzymania i uważnego, wielokrotnego czytania.

Serdecznie polecam.

Paulina Jaworska-Andryszewska

Artykuł powstał we współpracy z bookhunter i Agora.

Książka dostępna jest na stronie: www.agora.pl

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *