Terapia schematów to podejście terapeutyczne, które „integruje elementy terapii poznawczo-behawioralnej, teorii przywiązania, Gestalt, relacji z obiektem, konstruktywizmu oraz terapii psychoanalitycznej, tworząc wyczerpujący i unifikujący model pojęciowy i terapeutyczny (Young, Klosko i Weishaar, 2018). Terapia schematów należy do tak zwanej drugiej fali terapii poznawczo-behawioralnej i jest coraz powszechniej wykorzystywana nie tylko w leczeniu zaburzeń osobowości, ale również innych problemów, między innymi chronicznej depresji, urazów z dzieciństwa, zaburzeń odżywiania, w terapii par i innych trudności.
W najnowszej publikacji pod redakcją Gilian Heath i Helen Startup pt. „Kreatywne metody w terapii schematów” można odnaleźć aktualne nowości w terapii schematów, wiele inspirujących pomysłów, a także wyczerpujące przykłady z praktyki klinicznej. Publikacja podzielona została na pięć części, od diagnozy, sformułowania konceptualizacji, twórcze metody pracy wyobrażeniowej, twórcze wykorzystanie pracy z krzesłami, po empatyczną konfrontację, budowanie relacji i rozwijanie zdrowego dorosłego. Autorzy w wyczerpujący sposób omawiają metody w kontekście terapii wielu różnych problemów klinicznych, zwracając przy tym uwagę na aspekt somatyczny, a także omawiają w jaki sposób wykorzystać założenia terapii schematów planując krótkoterminową terapię poznawczo-behawioralną. Ciekawym rozdziałem jest ten poświęcony schematom terapeuty i podkreśleniem znaczenia dbania o siebie. Wydaje się, że ten aspekt jest szczególnie ważny dla efektywnej pracy – jestem przekonana, że każdy terapeuta powinien poddać ten obszar szczególnej refleksji.
Książka wyposaża w ciekawe narzędzia, zatem skorzystają z niej zarówno początkujący terapeuci, jak i ci bardziej doświadczeni.
Bardzo polecam.
Artykuł powstał we współpracy z Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Książka dostępna jest na stronie: https://www.gwp.pl/kreatywne-metody-w-terapii-schematow.html