Teoria i praktyka recenzuje – Burze w mózgu.
„Mózg to świat składający się z wielu niezbadanych kontynentów i nieznanych, rozległych terenów”, a neurologia jest trudną i skomplikowaną dziedziną nauki. Żeby móc choć trochę ją zrozumieć warto wyruszyć w podróż po medycznych i klinicznych wspomnieniach dr O’Sullivan. Poznając poruszające i prawdziwe przykłady z praktyki klinicznej świat neurologii może wydać nam się bardziej zrozumiały i jeszcze bardziej fascynujący. To wszystko znajdziemy w najnowszej publikacji pt. : „Burze w mózgu. Opowieści ze świata neurologii”. Ta książka to fascynująca podróż do świata medycznego – jednej z wciąż nieodkrytych do końca i z trudniejszych gałęzi jakim jest neurologia. Autorką jest Suzanne O’Sullivan, neurolożka z wieloletnim stażem i ogromną wiedzą, która w bardzo przystępny sposób opisuje działanie mózgu, przedstawiając niezwykłe historie swoich pacjentów z licznymi naukowymi wyjaśnieniami. Każda strona zawiera bardzo ciekawe przykłady, opisy i objaśnienia. Każda strona to kolejny krok tej podróży. Trudno się od niej oderwać, jest wprost idealna na długie, zimowe wieczory.
W publikacji znajdziemy trzynaście przykładów klinicznych z praktyki dr Suzanne wraz ze szczegółowym naukowym opisem i wyjaśnieniem. Przypadki, które zostały wybrane do publikacji to niezwykle poruszające historie pacjentów, którzy zgłaszali się po neurologiczną pomoc, prezentując niespecyficzne i trudne do postawienia diagnozy objawy. Opisane historie dotyczą różnych zespołów i zaburzeń neurologicznych, głównie przedstawione zostały przypadki pacjentów z rozpoznaną epilepsją, czy też guzem mózgu. Co więcej, po prezentacji prawdziwej historii pacjenta, opisie jego objawów, przebiegu choroby, znajdujemy liczne wyjaśnienia teoretyczne. Niestety z mojego punktu widzenia jedynie to czego zabrakło w tej publikacji to odniesienia do bibliografii. Trochę szkoda, bo warto byłoby wiedzieć, w jakich źródłach można byłoby znaleźć więcej fascynujących informacji.
Podsumowując, to książka zdecydowanie dla każdego, komu neurologia i działanie mózgu nie są obojętne. Choć będzie również ciekawą pozycją dla lekarzy, psychologów i neuropsychologów, właściwie dla każdego, kto jest zainteresowany działaniem mózgu, neurobiologią, czy neurologią. Publikacja będzie również ciekawą propozycją dla pacjentów, rodzin pacjentów, którzy borykają się z neurologicznymi objawami. Publikacja zdecydowanie daje nadzieję na lepsze rozumienie działania naszego mózgu, a tym samym możliwości leczenia. Oprócz braku bibliografii, publikacja nie ma innych niedoskonałości. Książka jest warta uwagi, przede wszystkim ze względu na prawdziwe, bardzo ciekawe historie pacjentów. To niezwykła wartość, kiedy lekarz dzieli się swoim doświadczeniem, wskazując zarówno na sukcesy i efektywność leczenia, jak i na własne błędy. To na pewno nieoceniona wartość tej książki.
„DailyTelegraph” opisał, że „jest to zbiór fascynujących opowieści klinicznych, który przekonująco dowodzi, że w naszej głowie w każdej sekundzie dzieje się coś niezwykłego.” Właśnie o tym jest ta książka – o niewyobrażalnie złożonym i skomplikowanym organie, który dowodzi działaniem całego naszego organizmu. Książka warta uwagi, w jasny i przejrzysty sposób przedstawia trudne zagadnienia. Polecam, każdemu kto jest zainteresowany dziedziną neurologii.
Serdecznie polecam.
(pełną recenzję znajdziecie Państwo na stronie: https://www.bookhunter.pl/recenzja/4175/burze-w-mozgu-opowiesci-ze-swiata-neurologii).
Artykuł powstał we współpracy z bookhunter i WUJ.