Teoria i praktyka recenzuje – Nastolatek a depresja. Praktyczny poradnik dla rodziców i młodzieży.
Trzy pytania na początek, głównie dla rodziców:
„Wyobraź sobie, że znajdujesz się na polu. Nie bardzo wiesz, gdzie jesteś ani czemu się tu znalazłaś/znalazłeś. Osoba stojąca obok informuje cię, że jest to pole pełne min, niewypałów, niewybuchów i innych niebezpiecznych przedmiotów. Ty nie znasz nawet różnicy między niewypałem a niewybuchem. Nie wiesz także, o jakie inne niebezpieczne przedmioty mogłoby chodzić. Osoba stojąca obok informuje cię, że twoim zadaniem będzie przejść przez pole. Masz uważać na niebezpieczne przedmioty. Oczywiście możesz próbować rozbrajać miny. Ponieważ jednak nie masz w tym zakresie żadnego doświadczenia, będziesz musiał/musiała uczyć się na błędach – własnych błędach. A saper myli się tylko raz! Na swojej drodze spotkasz życzliwe osoby, które będą ci podpowiadać, jak rozbroić niebezpieczne przedmioty. Problem w tym, że różne osoby będą mówić różne rzeczy, więc nie będziesz wiedzieć, komu możesz zaufać. Wszystko będzie zależało od twojej decyzji i od doświadczenia, którego nie masz. Nie wiesz nawet, jaka wojna toczy się wokół. Nie wiesz, po której stronie chcesz lub powinieneś/powinnaś walczyć. Wyobraź sobie tę sytuacje bardzo dokładnie. Potem odpowiedz na pytania: 1. Jak się czujesz w wyobrażonej sytuacji? 2. Jakie myśli przychodzą Ci do głowy? 3. Czy chciałabyś/chciałbyś znaleźć się na tym polu?”
Życie nastolatka i nastolatki przypomina poruszanie się po nierozpoznanym polu minowym. Dorastanie to bardzo trudny czas. Po pierwsze oznacza utratę przywilejów okresu dzieciństwa, brak zysku praw okresu dorosłości, bowiem młodzi znajdują się między niewinnością dzieciństwa a odpowiedzialnością dorosłości. Dorastanie to niezwykle trudny czas, który niesie za sobą wiele wyzwań i zagrożeń, między innymi w postaci depresji. Zarówno liczne badania jak i również praktyka kliniczna pokazują, że zaburzenia depresyjne występują niezwykle często. Co więcej, badania epidemiologiczne wskazują, że dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak również dzieci i młodzieży, którzy szczególnie są narażeni na występowanie depresji. Badania pokazują, że nawet 5% nastolatków może cierpieć z powodu zaburzeń depresyjnych, co oznacza, że w 30 osobowej klasie – jedna lub dwie osoby mogą chorować z powodu depresji.
Dorastanie to wyzwanie, to bardzo intensywny czas zmian, wymagań i oczekiwań. Jest to niezwykle trudny okres w życiu. To wszystko może powodować lub nasilać problemy z nastrojem. Niestety zdarza się, że depresja jest nierozpoznawana wśród młodzieży, ponieważ wygląda i przebiega nieco inaczej niż u osób dorosłych. Jeżeli chcemy lepiej zrozumieć depresję nastolatka, jeżeli chcemy wiedzieć jak pomóc w obliczu objawów depresyjnych, to z nieocenioną pomocą przychodzi najnowsza publikacja pt. : „Nastolatek a depresja” opracowana przez zespół wybitnych psychoterapeutów – Konrada Ambroziaka, Artura Kołakowskiego, Klaudii Siwek. Publikacja będzie nieocenioną pomocą dla rodziców oraz młodzieży. Niewątpliwie jest to również niezbędnik dla każdego specjalisty pracującego z młodzieżą. Publikacja została podzielona na dwie główne części. Część pierwsza została skierowana dla rodziców i została zatytułowana: „moje nastoletnie dziecko ma depresję”, część druga „mam depresję, co mogę zrobić, żeby sobie pomóc została napisana z myślą o nastolatkach.
To przed nami specjalistami, rodzicami stoi wyzwanie jakim jest depresja u dzieci i młodzieży. Naszym obowiązkiem i przed nami leży pomoc i dobrostan najmłodszych. Aby wspierać, niezwykle ważne jest posiadanie wiedzy na temat zaburzeń nastroju, na temat sposobów wsparcia, przebiegu rozmowy oraz pomocy młodym ludziom. Niestety zarówno badania naukowe, praktyka kliniczna, jak również moje doświadczenie kliniczne i terapeutyczne pokazują, że młodzież jest szczególnie zagrożona występowaniem depresji. Polecam specjalistom – psychologom klinicznym, psychoterapeutom, pracującym z młodzieżą, jak również rodzicom i samym nastolatkom, cierpiącym z powodu depresji.
Serdecznie polecam.
Artykuł powstał we współpracy z Gdańskim Wydawnictwem Psychologicznym.
Książka dostępne są na stronie Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego – www.gwp.pl