Teoria i Praktyka recenzuje – Odwrócona relacja.
Jako, że tematyka traumy wczesnodziecięcej pozostaje w kręgu moich naukowych zainteresowań – w końcu poświęciłam jej prace badawcze i kilka publikacji naukowych, z ogromną przyjemnością przeczytałam publikację wydaną przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Czytałam ją z perspektywy badaczki traumy wczesnodziecięcej i jej wpływu na rozwój i przebieg zaburzeń psychicznych, a także, z perspektywy praktyka, zajmującego się dziedziną zdrowia psychicznego.
Zarówno liczne badania jak i praktyka kliniczna wskazują na ogromny wpływ problemów rodzica na rozwój dziecka. Dodatkowo, jeśli rodzice pozostają zaobserwowani własnymi sprawami to nie są w stanie skutecznie zaspokajać relacyjnych i emocjonalnych potrzeb swoich dzieci. To wszystko stanowi ogromne wyzwanie do pracy terapeutycznej. Narzędziem godnym uwagi i pomocnym w takim obszarze problemowym jest publikacja Margot Sunderland pt.: „Odwrócona relacja”. W książce znajdziemy mnóstwo odniesień do teorii, jak również poznamy wiele skutecznych interwencji stosowanych do pracy z dziećmi rodziców chorych z powodu zaburzeń psychicznych i somatycznych, rodziców uzależnionych od alkoholu i substancji psychoaktywnych, rodziców cierpiących na depresję i zaburzenia lękowe, rodziców pozbawionych jakiegokolwiek wsparcia, tkwiących pomiędzy walczącymi ze sobą rodzicami. Szczególną uwagę poświęcono omówieniu wpływu konfliktów między rodzicami, rozbiciu rodziny, separacji i rozwodu na dzieci, które są świadkami tych sytuacji. Publikacja jest nieocenionym źródłem wsparcia dla osób pracujących z takimi obszarami problemowymi. Książka w przystępny i przejrzysty sposób opisuje mechanizmy, konsekwencje problemów rodziców na ich dzieci, badania dotyczące takiego stanu rzeczy oraz sposoby pomocy w takiej sytuacji. Dalsza część publikacji poświęcona jest interwencjom praktycznym. W publikacji znajdziemy wiele ćwiczeń, kart pracy, rysunków zadań pomagających prowadzić rozmowy terapeutyczne z dziećmi zmagającymi się z takimi trudnościami.
Zachęcam do zapoznania się z publikacją. Z pewnością będzie nieocenionym wsparciem dla specjalistów, którzy, na co dzień pracują z dziećmi.
Artykuł powstał we współpracy z Gdańskim Wydawnictwem Psychologicznym.
Książka dostępna jest na stronie: www.gwp.pl